Edicioni i parë i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Etnografik në Manastir

од admin_kult

Qendra e Kulturës në Manastir është nikoqire dhe organizatore e edicionit të parë të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Etnografik, i cili këtë vit fillon 52-të radhazi “Ditët e Ilindenit”.

 Festivali që fillon sot i kushtohet spektrit të gjerë të temave të filmit etnografik dhe   qasjeve të autorit në hulumtimin e mënyrës tradicionale, por edhe moderne të jetesës së komuniteteve në të cilat njerëzit kanë jetuar dhe jetojnë, duke ofruar njohuri të ndryshme dhe metodologji të punës së ekipeve nga të gjitha nëpër botë.

Në kuadër të këtij edicioni të parë të festivalit, i cili do të zgjasë deri më 23 korrik, do të shfaqen 11 filma, 6 prej të cilëve të metrazhit të gjatë.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе