Ditët e Muzikës Maqedonase 2023 – Homazhi i Ljubomir Brangjolicës

од admin_kult

Koncerti i fundit i festivalit “Ditët e muzikës maqedonase 2023” do të mbahet sot në Filarmoni me fillim nga ora 19:00. Koncerti do t’i kushtohet punës dhe krijimtarisë së kompozitorit Ljubomir Brangjolica.

Në homazhin e koncertit, publiku do të ketë mundësinë të dëgjojë vepra nga opusi për orkestër harqesh të interpretuara nga solistët Tatjana Petrushevska (oboe), Zdravko Angelov (klarinet), Marjan Millosevski (fagot) dhe Martin Dimitrov (violinë), të cilët do të interpretojnë së bashku me orkestrën e harqeve. Orkestra “Ajga” nën dirigjentin e maestro Borjan Tsanev.

Koncerti organizohet nga SOKOM, presidenti i RMV-së dhe Filarmonia, me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе