“Banda” – koncert i Orkestrës Filarmonike me vepra të Ginastera, Piazzolla, Gershwin

од admin_kult

Në mbrëmje Orkestra Filarmonike do të performojë koncertin “Banda”, ku do të interpretohen vepra nga Ginastera, Lobos, Piazzolla dhe Gershwin. Dirigjent është maestro Emil Tabakov nga Bullgaria, ndërsa si soliste do të performojë flautistja maqedonase Ilinka Velkova.

Koncerti mbështetet nga Qendra Kulturore dhe Informative e Republikës së Bullgarisë në Shkup.

Alberto Ginastera (1916-1983) është një nga kompozitorët argjentinas dhe muzikantët më të rëndësishëm të Amerikës Latine të shekullit të 20-të. Baleti i tij “Estancia” është një nga veprat që janë në krye të punës së tij dhe shumë shpesh është pjesë përbërëse e repertorit të orkestrave simfonike botërore. Në fillim të veprës së tij krijuese, Ginastera shkroi muzikë në të cilën kombinoi elemente të folklorit argjentinas me rrymat e teknikës muzikore bashkëkohore, por më vonë iu drejtua muzikës dodekafonike. “Të kompozosh do të thotë të krijosh arkitekturë.” Në muzikë kjo arkitekturë zë vend në kohë, tha Ginastera.

Bahianët brazilianë janë një seri prej nëntë suitash nga kompozitori brazilian Hector Villa-Lobos, të shkruara për instrumente dhe zëra të ndryshëm midis viteve 1930 dhe 1945. Ato përfaqësojnë një shkrirje të muzikës popullore dhe popullore braziliane me veprën dhe stilin e Johann Sebastian Bach. Në to, Villa-Lobos bën një kombinim interesant mes harmonisë barok dhe kontrapunktit me tingullin tipik të muzikës braziliane. Shumica e lëvizjeve në suita kanë tituj “Bach” dhe brazilian – “Prelude”, “Fugue” ose “Embolada”, “O canto da nossa terra”.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе