Festa e Ditës Botërore të Trashëgimisë Audiovizive në Kinematekë

од admin_kult

Kinoteka e Maqedonisë së Veriut sot (27 tetor) në ora 12 do ta shënojë Ditën Botërore të Trashëgimisë Audiovizive me promovimin e librit “Fillimi dhe pendimi – topos dominues në diskursin narrativ të filmit rus në shekullin 21″ nga Dr. Atanas Çuposki dhe me një prezantim për shfaqjen “Bluray” të filmit të parë artistik maqedonas “Frosina” të Voislav Nanoviqit.

Promovues të librit do të jenë prof. Dr. Lidija Stojanoviq-Lafazanovska dhe drejtori i Kinematekës, i cili është edhe redaktor i botimit – Vladimir Angelov.

“Fillimi dhe pendimi…”, botim i Kinotekës, është hulumtim filmo-teorik i Dr. Çuposki, filmolog-këshilltar në Kinematekë.

Kinoteka këtë vit shënoi 70 vjetorin e premierës së filmit të parë artistik maqedonas – “Frosina”, i xhiruar në vitin 1952, me regji të Vojisllav Nanoviqit, me publikimin e edicionit “Bluray” të filmit. Meqë ra fjala, premiera jonë e filmit maqedonas “Frosina” u restaurua në mënyrë dixhitale vitin e kaluar në laboratorin ” Klikoni Filmat” në Zagreb, Kroaci.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе