Auto DraftProjekti “Rizom-X” i tre artistëve maqedonas në QIK Zagreb

од admin_kult

Projekti multimedial “Rizom-X” nga autoret Veronika Kamçevska dhe Ana Dimçevska Semenpeeva në bashkëpunim me disenjatorin audio Goran Moskov është ekspozuar në Qendrën Kulturore dhe Informative të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zagreb.

Natalija Popovska, drejtoreshë e Qendrës Kulturore dhe Informative të Maqedonisë së Veriut në Zagreb, në fjalimin e saj para të pranishmëve theksoi se projekti “Rizom-X” përmes veçorive të veçanta audio-vizuale eksploron përshtatjen e njeriut me realitetet e dhëna, ndërsa autorët analizojnë intransitiviteti i imazhit që mundet, por jo gjithmonë krijon një mënyrë artikulimi estetik figurativ.

Projekti multimedial “Rizom-X” është konceptuar nga pesë elemente vizuale hapësinore të integruara, tingulli dhe instalimi hapësinor, grafika dhe një teknikë e kombinuar e ndërhyrjeve në dritë.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе