75 vjet folklor i organizuar në Vevçan

од admin_kult

Shoqata kulturo-artistike “Drimkol” nga Vevçani dje në Shtëpinë e Kulturës në Vevçan, mbajti koncertin solemn jubilar kushtuar: “75 vjet folklor i organizuar në Vevçan”. Në koncert performuan të gjitha ansamblet e kompanisë: folklori, orkestra popullore, grupi i këngës Kadanka, ndërsa mysafirë të koncertit ishin anëtarët e KUD “Ilinden” nga Manastiri.

“KUD” Drimkol “arriti ta ngrejë folklorin në një nivel të lartë me të cilin krenohemi. Ky është nder për ne, por në të njëjtën kohë obligim që të vazhdojmë ta ushqejmë, zhvillojmë dhe prezantojmë traditën folklorike në Vevçan, në mbarë Maqedoninë e Veriut dhe në mbarë botën – tha Kiril Bebekoski,anëtar i Bordit të KUD “Drimkol” nga Vevçani.

Koncerti realizohet me mbështetjen dhe nën kujdesin e Ministrisë së Kulturës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе