Соопштение за јавноста

од admin_kult

По реакциите од фолклорни друштва, автори на кореографии, професори од Институтот за етнологија и антропологија при ПМФ, како и други засегнати страни, Министерството за култура ја известува јавноста дека не изработува категоризација на фолклорно-уметничките друштва.

Имено, авторот на категоризацијата на фолклорните друштва не настапува од името на Министерството за култура.

Министерството за култура ќе поддржи процес на широка и отворена расправа за категоризација во која се вклучени сите засегнати страни.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе