Се одржа поетската манифестација „Вино преточено во љубов” во Крива Паланка

од admin_kult

Националната установа Центар за култура ‒ Крива Паланка по третпат ја организираше поетската манифестација „Вино преточено во љубов” на која учествуваа членови на Литературниот клуб „Калин“, кој работи во рамките на Библиотеката на установата. Манифестацијата е дел од програмата на Центарот за култура за 2021 година.

Мира Ѓоргиевска, директорка на Националната установа Центар за култура ‒ Крива Паланка, истакна дека како установа што работи во областа на културата, освен за другите дејности, паралелно води сметка за промоција и афирмација на пишаниот збор, негувајќи ја книжевната дејност во Библиотеката „Кочо Рацин” и Литературниот клуб „Калин”.

Инаку, Клубот има петнаесетина членови кои редовно творат и се дел од сите активности во рамките на годишната програма за литература.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе