Претставата „Соѕвездија“ премиерно пред кумановската публика

од admin_kult

„Соѕвездија“ е новата премиера на Кумановскиот театар која вечер (17.9.2021 г.), со почеток во 20 часот, ќе биде изведена на сцената во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово.

Претставата е работена според текст на Ник Пејн и во режија на  Нела Витошевиќ, а улогите ги толкуваат:  Александра Пешевска, Мирослав Петковиќ, Нина Максимова, Марко Трајковиќ, Владанка Крстевски, Давид Илиќ. Асистент на режија е Драгана Гунин, сценографијата е на Васил Христов, музиката е на Огнен Анастасовски, а костимите се на Розе Трајческа.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе