Премиера на „Драма изгубена во времето“ од Сашко Насев во Театар Куманово

од admin_kult

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово вечер (29 јули) премиерно ќе биде изведена претставата „Драма изгубена во времето“ од Сашко Насев – по мотиви на „Темносино, речиси црно“ од Танасис Валтинос. Претставата е во режија на Владлен Александров.

Во претставата играат: Кети Дончевска-Илиќ, Горан Илиќ и Александра Пешевска, која е гостинка во видеото.

Сценографијата е на Крсто Богојевски, костимите се на Кети Пауновска-Стевковска, визуелизацијата на Емил Пачковски, режисер на видеото е Никола Поповски, драматург е Симона Тоскиќ, кореографијата е на Тања Китановска-Стојковска.

Претставата е посветена на сите лекари, сестри и санитари вклучени во борбата против пандемијата на КОВИД-19.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе