Почна снимањето на „Северен пол“ – нов краток македонски игран филм

од admin_kult

Почна снимањето на краткиот филм „Северен пол“ по сценарио и режија на Марија Апчевска, во продукција на „Кино око“.

Главните улоги во филмот ги играат Антонија Белезелкоска и Лука Митев. Директор на фотографија е Владимир Самоиловски, сценограф е Кирил Спасески, костимограф е Билјана Гргур, шминкер е Горан Игњатовски, а тон-снимател е Игор Поповски.

Филмот е копродукција меѓу Македонија и Србија. Продуцент е Роберт Насков, а копродуценти се Милош Љубомировиќ и Горан Тодориќ од „Сервиа филм“.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе