Одржан рецитал „Клавишите на Арда“

од admin_kult

Во Камерната сала на Филхармонијата вчера се одржа пијано-рецитал со наслов „Клавишите на Арда“, на кој настапи младиот македонски пијанист Арда Мустафаоглу.

Во рамките на програмата беа изведени дела од Хајдн, Скарлати, Шуман и од Брамс.Арда Мустафаоглу е студент на Факултетот за музичка уметност и театар во Хамбург. Пијанистичката кариера ја почнал на шестгодишна возраст, а во својата досегашна кариера има освоено голем број награди на меѓународни пијанистички натпревари.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе