На програмата на „Охридско лето“ – концерт на дуетот Роланд–Богдановиќ

од admin_kult

Во рамките на 61. издание на Фестивалот „Охридско лето“, вечер (13 јули) во 21 часот во црквата „Св. Софија“ концерт ќе одржи дуетот Роланд–Богдановиќ, кој го сочинуваат виолончелистката Маја Богдановиќ и виолинистот Даниел Роланд. Од НУ „Охридско лето“ најавуваат дека холандско-англискиот виолинист Даниел Роланд и српско-француската виолончелистка Маја Богдановиќ ги спојуваат своите неверојатни енергии во исклучително музичко партнерство.

„Од основањето на дуетот во 2018 година, тие настапуваат на многубројни фестивали во Европа, САД и во Јужна Америка освојувајќи ја публиката со нивната страст, нежност и авантуристички конципирана програма, како и со нивната иновативност и прекрасно чувство за меѓусебно надополнување и музичка комуникација“, истакнуваат организаторите.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе