„Кавалерија рустикана“ в петок во Националната опера и балет

од admin_kult

Националната опера и балет в петок (12.2.2021 г.) во 20 часот ќе ја изведе операта во еден чин  „Кавалерија рустикана“ од Пјетро Маскaњи.

„Кавалерија рустикана“ е опера во еден чин, трагична приказна за љубовниот триаголник, за традицијата која се испречува меѓу страста и љубовта, омразата и одмаздата.

Диригент е Иван Еминовиќ, а ќе настапат солистите: Весна Ѓиновска-Илкова, Ѓорѓи Цуцковски, Борис Трајанов, Катерина Стојановска и Соња Пендовска-Мадевска, како и Хорот и Оркестарот на Националната опера и балет.

Настанот ќе се одржи според протоколите предвидени со моменталната состојба предизвикана од пандемијата на КОВИД-19 за одржување настани, одобрени од Комисијата за заразни болести.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе