„Бегалка“од Васил Иљоски во Центарот за култура – Дебар

од admin_kult

Во Концертната сала на Центарот за култура – Дебар денеска (5 ноември 2021 г.), во 17:00 часот, премиерно ќе биде изведена драмската претстава „Бегалка“ од Васил Иљоски.

Станува збор за аматерска драмска претстава во режија на Џевит Мифтароски, а улогите ги толкуваат ученици од средното училиште во Дебар.

Драмската претстава е во организација на Центарот за култура – Дебар, како дел од Годишната програма за работа на институцијата, и е поддржана од Министерството за култура како проект од национален интерес за 2021 година.

Настанот ќе се одржи со почитување на здравствените протоколи, со ограничен број посетители.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе