Јубилејна изложба „55 години КИЦ“

од admin_kult

Во салоните Империјал 1 и 2 денеска во 20:00 часот ќе биде отворена јубилејната изложба „55 години Културно-информативен центар (КИЦ)“.

Во рамките на изложбата ќе бидат изложени плакати од богатата историја на настани одржани во КИЦ печатени во графичкото студио и слики од богатата колекција.

Културно-информативен центар – Скопје, кој е основан во 1967 година, е една од најстарите културни установи во градот. Со долгогодишна традиција во културниот живот на скопјани, годинава одбележува 55 години од своето постоење.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе