Јубилејна изложба на Димче Коцо во Чифте амам

од admin_kult

Во објектот Чифте амам во срцето на Старата скопска чаршија на 23 јуни (среда) во 20 часот ќе биде отворена јубилејната изложбата – 110 години од раѓањето на македонскиот историчар на уметност и ликовен уметник Димче Коцо.

Во рамки на изложбата ке бидат презентирани стотина дела на Димче Коцо (таписерии, масла, акварели, цртежи и скулптури), од кои голем број се наоѓаат во Националната галерија на Македонија, во Музејот на современата уметност во Скопје, во МАНУ, како и во потесното семејство на Димче Коцо.

Коцо е роден на 10 октомври 1910 година во Охрид. Извесно време го посетувал Уметничкото резбарско школо во Охрид. Потоа истовремено почнал да го посетува уметничкото занаетчиско училиште во Белград и да студира Историја на уметност на Филозофскиот факултет во Белград, на кој дипломирал во 1936 година.

„Во 1945 година се враќа во Скопје и го иницира формирањето на Народниот музеј во Скопје и работи како негов директор а истовремено почнува да предава историја на уметност на Филозофскиот факултет во Скопје. Активно дејствува и како ликовен уметник на полето на сликарството и скулптурата а особено на цртежот таписеријата. Член е на ДЛУМ од 1945 година. Како историчар на уметноста и ликовен критичар, објавил повеќе статии од областа на средновековната уметност, современата уметност како и археологијата“, стои во најавата на изложбата.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе