Фотографска изложба на Милчо Манчевски во Софија

од admin_kult

Во галеријата на Националната уметничка академија во Софија, Бугарија од вчера е претставена фото-изложбата „Таму“ на режисерот Милчо Манчевски.

Манчевски, на изложбата се претставува со 88 фотографии во боја, на тема улична фотографија, а, како што информираат од КИЦ на Република Северна Македонија во Софија, со својот врвен естетицизам и драматика го привлече вниманието на уметничката и интелектуалната публика во Софија.

Изложбата ќе биде поставена до 16 септември, а на 10 септември се очекува Милчо Манчевски да допатува во Софија, кога во галеријата Националната уметничка академија ќе има формално отворање на изложбата, а ќе има и средба со неговите почитувачи, млади артисти и студенти по филмски студии во КИЦ на РСМ.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе