Театарските уметници од Македонија, Србија и Албанија дел од „Отворен Балкан“

од admin_kult

Претставници на националните театри на Србија, Северна Македонија и Албанија во Белград, Република Србијаа потпишаа протокол за соработка во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“.

Договорот, што беше инициран на неодамнешниот форум „Отворен Балкан“ во Охрид, го потпишаа в.д. директорот на Народниот театар од Белград Светислав Буле Гончиќ, директорот на Националната опера и балет од Скопје Васо Ристов и Абигајла Воштина од Народен театар за опера и балет од Тирана, а потоа ќе го потпише и претставничката на Македонскиот народен театар, Симона Угриновска.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе