Стефан Миленковиќ со „Кармина Бурана“ вечер на „Охридско лето“

од admin_kult

На сцената „Долни Сарај“, во рамките на Српската вечер на „Охридско лето“, вечер од  21 часот ќе настапат српскиот виолинист со светско реноме Стефан Миленковиќ и камерниот ансамбл „Камерата“ од Нови Сад.

Со настапот на Стефан Миленковиќ и изведбата на атрактивниот проект „Кармина Бурана“ од Карл Орф, во режија на Ана Крстајиќ, Фестивалот „Охридско лето“ ја продолжува традицијата за соработка со Амбасадата на Република Србија во нашата земја.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе