Со настап на „Танец“ почнува 61. Балкански фестивал на народни песни и игри

од admin_kult

Традиционлано, со настап на ансамблот „Танец“ денеска, четврток (7.7.2022 г.) ќе започне 61. издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри во организација на центарот за култура „Григор Прличев”.

На сцената на Долни Сарај, до 11 овој месец љубителите на фолклорот ќе имаат можност да погледнат настапи на ансмбли и културни уметнички друштва од државата, но и од Албанија, Србија, Словачка, Босна и Херцеговина.

Во рамките на програмата предвидено е и отворање на изложбата „Муренките црници во изумирање во Радожда“ од академскиот сликар Салвко Упевче.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе