Me shfaqje të „Tanec“ fillon festivali Ballkanik I 61. I k;nglve dhe valleve popullore

од admin_kult

Në mënyrë tradicionale, me shfaqje të ansamblit „Tanec“ sot, e enjte (7.7.v.2022) so të filloj edicioni i 61 i festivalit Ballkanit i këngëve dhe valleve popullore në organizim të qendrës së kulturës  „Grigor Prliçev”.

Në skenën e Dolni Saraj, deri më 11 të këtij muaji, dashamirët e folklorit do të kenë mundësi të ndjekin shfaqje të ansambleve dhe shoqërive kulturore artistike nga vendi, por edhe nga Shqipëria, Serbia, Sllovakia, Bosnja dhe Hercegovina.

Në suaza të programit është paraparë edhe hapja e ekspozitës “Manat e manaferrës në zhdukje në Radozhdë” të piktorit akademik Salvko Upevçe.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе