„Сомнително лице“ – нова премиерна претстава на Битолскиот театар

од admin_kult

Ансамблот на НУ Народен театар – Битола денеска премиерно ќе ја изведе претставата „Сомнително лице” од Бранислав Нушиќ во режија на Деан Дамјановски.

„Светот на ’Сомнително лице‘ на Нушиќ, прочитан денес, претставува еден дистопичен свет во кој шпионирањето и недовербата, како и лицемерството, корупцијата и стравот, се нешто сосема нормално“, рече режисерот Дамјановски

Главната улога во претставата ја толкува актерот Марјан Ѓорѓиевски, а заедно со него на сцената на Битолскиот театар ќе настапат и: Валентина Грамосли, Јулијана Мирчевска, Никола Пројчевски, Филип Мирчевски, Петар Спировски, Борче Ѓаковски, Никола Стефанов, Александар Копања, Александар Стефановски, Васко Мавровски и Сандра Грибовска.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе