Самостојна изложба на Дијана Томиќ-Радевска во Музејот на град Скопје

од admin_kult

„Неподнослива празнина“ е насловот на самостојната изложба на мултимедијалната уметница Дијана Томиќ-Радевска, поставена во Музејот на град Скопје.

Во рамките на изложбата, уметницата го претставува својот мултимедијален проект изложба, каде што се поставени во целина на мислата десет објекти и асамблажи, повеќе цртежи и графики, изработени во ситотехника и видео како единствено визуелно доживување.

Изложбата во Музејот на град Скопје ќе биде поставена до 15 октомври.

Дијана Томиќ-Радевска дипломирала на одделот графика на ФЛУ. Досега има реализирано повеќе самостојни и групни изложби во земјава и во странство. Нејзини дела се наоѓаат во Светската банка во Вашингтон, во Лондон, во Австрија, Англија, Канада. Добитник е на повеќе награди, меѓу кои Златен медал и диплома од галеријата „Модиљани“ во Милано.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе