Рецитал на хармоникашот Филип Петрески

од admin_kult

Во Камерната сала на Филхармонијата вечер ќе одржи рецитал Филип Петрески, еден од најистакнатите млади македонски хармоникаши.

На програмата се дела од: Золотарјов, Албениц, Семјонов, Дога, Зубицки и Пјацола.

Покрај Филип Петрески, на рециталот ќе настапат: Христијана Матеска и Виктор Кулески на хармоника, Александра Чурукоска на контрабас, Марија Ѓошевска и Маријана Николовска на пијано, Марија Трајковска на виолина и Александар  Поп-Христов на гитара.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе