„Проткаени сеќавања“ – изложба на скулптури од проф. д-р Слободан Милошески

од admin_kult

Во галеријата на Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија утре (20 август) во 18:30 часот ќе биде отворена изложбата „Проткаени сеќавања“ од авторот Слободан Милошески. Изложбата е составена од дела во мал формат создадени со примена на различни техники и материјали. Изложбата ќе може да се види до 30 август.

Слободан Милошески е роден во Охрид во 1977 година. Во 2009 година дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје на вајарскиот оддел, а магистрирал на истиот факултет во 2011 година. Во 2018 година докторирал на Националната уметничка академија во Софија, Р Бугарија, на катедрата „Скулптура“. Досега има реализирано 24 самостојни изложби , а учествувал на повеќе од 70 групни изложби во земјава и во странство.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе