Промоција на сликовницата „Рокчето“ од македонскиот поет Никола Маџиров

од admin_kult

Новата сликовница „Рокчето“ од македонскиот поет Никола Маџиров, со илустрации од Анета Илиевска, ќе биде промовирана денеска (30 јануари) во 19 часот во новата книжарница „Литература.мк суперстор“. Книгата ќе ја промовираат Оливера Ќорвезироска и Ермис Лафазановски.

„Рокчето“ е прва книга за деца на Никола Маџиров, еден од најистакнатите и најпреведувани современи македонски поети. Зачувувајќи ја својата препознатлива поетичка нишка, Маџиров напишал авторска бајка според истоимената приказна од струмичкиот крај собрана од фолклористот Иван Котев.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе