Премиера на „Елегија во пет здива“ во Театарот „Ј. Х. Џинот“ во Велес

од admin_kult

Во Народниот театар „Ј. Х. Џинот“ во Велес денеска премиерно ќе биде изведена танц-претставата „Елегија во пет здива“ по избрана поезија од Радован Павловски, Петре М. Андреевски, Михаил Ренџов, Никола Маџиров и Ацо Шопов.

Претставата е во режија и кореографија на Филип Петковски, а играат Васил Зафирчев, Симона Димковска, Наталија Теодосиева и Адријана Данчевска.

Проектот е финансиран од Министерството за култура.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе