Прво издание на Интернационалниот етнографски филмски фестивал во Битола 

од admin_kult

Центарот за култура во Битола е домаќин и организатор на првото издание на Интернационалниот етнографски филмски фестивал, со кој започнуваат годинешните 52. „Илинденски денови“.

Фестивалот, кој почнува денеска, е посветен на широкиот спектар на етнографски филмски теми и авторски пристапи во истражувањето на традиционалното, но и модерниот начин на живот на заедниците во кои живееле и живеат луѓето, нудејќи разновиден увид и методологии на работа на тимови од целиот свет. 

Во рамките на ова прво издание на фестивалот, кој ќе трае до 23 јули, ќе бидат прикажани 11 филмови, од кои 6 се долгометражни.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе