„Потегот на четка – налик две трепкања со очите“, ретроспективна изложба на ликовниот уметник Теофил Шулајковски-Тофе

од admin_kult

Под мотото „Потегот на четка – налик две трепкања со очите“, во Националната галерија, објект „Чифте амам“, е отворена ретроспективната изложба на македонскиот ликовен уметник Теофил Шулајковски-Тофе.

Посетителите имаат можност да видат збир од над 150 дела на бардот на акварелот Шулајковски од сите негови творечки фази – од најраните акварели, па сѐ до последниот, досега неизложен и необјавен.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе