Отворен македонскиот павилјон во Венеција

од admin_kult

Отворен е македонскиот павилјон, во кој е поставен повеќеслојниот и трансмедијален проект на Славица Јанешлиева „INTER SPEM ET METUM“ („Помеѓу надеж и страв“) и Националната галерија на Северна Македонија како официјален претставник на земјава на светската културна манифестација Венециско биенале на уметноста 2024.

Проектот изложен во зградата на Скуола деи Ланери (Scuola dei Laneri) е достапен за пошироката публика секој ден, освен понеделник, од 11 до 19 часот.

–Делото на Славица Јанашлиева во контекст на годинашната тема „Странци насекаде“, со наслов „Помеѓу надеж и страв“ / „Inter Spem et Metum“ се занимава со аспектот на странецот, на „другиот“, виден низ многу слоевити нивоа на антиципација на контекстот, изјави комесарот на проектот Дита Старова Ќерими.

Проектот кој е поддржан од Министерството за култура, го курираше Ана Франговска, кустос советник во Националната галерија.

Венециското биенале на уметноста ќе се одржува од 20 април до 24 ноември 2024 година.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе