Отворена изложба на скулптури од лаванда на Симона Манчева

од admin_kult

Во кумановскиот Центар за култура „Трајко Прокопиев”, отворена  e изложба на скулптури од лаванда и друга диворастечка флора од Симона Манчева.

Изложбата која е во организација на здружението „Биовита”, се реализира со поддршка од Министерството за култура. Кумановци имаа можност да проследат скулптури минијатури, кои го презентираат спојот помеѓу природата и уметноста.

Симона Манчева е визуелна уметница од Кавадарци со магистерски студии на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, која  досега учествувала на повеќе групни изложби и фестивали.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе