Оркестарот на операта на Српскиот народен театар – Нови Сад вечерва на „Охридско лето“

од admin_kult

Оркестарот на операта на Српскиот народен театар – Нови Сад, под диригентската палка на Луис Горелик од Аргентина, вечерва ќе настапи на „Охридско лето“. Солист на вечерта ќе биде сопранот Марија Јелиќ од Србија. 

 Оркестарот брои 75 музичари, а заедно со хорот и солистите на операта изведува дела од железниот оперски репертоар, но и мјузикли, оперети, хорска музика, како и симфониски концерти.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе