Операта „Норма“ од Винченцо Белини во Националната опера и балет

од admin_kult

На сцената на Националната опера и балет вечер (21 октомври) во 20 часот ќе биде изведена една од водечките белканто-опери во светската оперска литература, ремек-делото на Винченцо Белини, „Норма“.

Операта ќе се изведе под диригентската палка на Иван Еминовиќ, режијата е на Ренато Бонајуто (Италија), сценограф и костимограф е Флавио Арбети (Италија), коавтор на костимите е Марија Пупучевска, концерт-мајстор е Јане Бакевски, а хор-мајстор е Ѓурѓица Дашиќ.

Ќе настапат: Весна Ѓиновска-Илкова, Зоран Сотиров, Сандра Митровска, Владимир Саздовски, Соња Пендовска Мадевска, Дејан Стоев, Василиј и Стефан Дашиќ, како и хорот и оркестарот на Националната опера и балет.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе