Операта „Кавалерија рустикана“ вечер во НОБ

од admin_kult

Во Националната опера и балет вечер од 20 часот ќе биде изведена операта „Кавалерија рустикана“ од Пјетро Маскањи во режија на Џандоменико Вакари од Италија.

Ќе настапат солистите Благица Поп Томова, Зоран Сотиров, Борис Трајанов, Николина Јаневска и Марика Поповиќ, хорот и оркестарот на НОБ. Диригент е Иван Еминовиќ, сценограф е Зоран Николовски, костимограф е Елена Дончева, концерт-мајстор е Јане Бакевски, хор-мајстор – Ѓургица Дашиќ и Јасмина Ѓорѓеска.

– „Кавалерија рустикана“ е меѓу најомилените и најизведувани оперски наслови до ден-денес на светските оперски сцени. Операта раскажува трагична приказна за љубовниот триаголник, за традицијата која се испречува меѓу страста и љубовта, омразата и одмаздата… – наведува НОБ во најавата.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе