Од 30 јуни до 2 јули „Панфиз“ на отворено

од admin_kult

Тридневна програма со фестивалска премиера, театарски работилници и буто-перформанси ќе донесе новото издание на фестивалот на пантомима и физички театар „Панфиз“ на платото пред МНТ од 30 јуни до 2 јули. Фестивалот ќе биде отворен со премиерата на претставата „Четири“ на режисерот и кореограф Ирена Лозинска во продукција на „Страница“.

На фестивалот ќе бидат изведени два буто-перформанси на Културниот центар „Нектан арт“ од Србија, ќе има две театарски работилници со наслов „Слободно тело – слободно движење“ и „Телото како инструмент“, а ќе настапи и Александар Илиев од Бугарија со претставата „Комедија дел арте“.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе