„Несовршен простор“ – изложба на „Транзен“ во Струмица

од admin_kult

Скулпторот Андреј Митевски е добитник на наградата „Владимир Георгиевски“, која здружението „Транзен“ ја доделува во чест на великанот на македонската ликовна уметност, сликарот и професор Владимир Георгиевски.

Митевски е награден за скулптурата „Форма која се раѓа“ која ќе биде презентирана на изложбата „Несовршен простор“, која ќе биде отворена денеска, во 20 часот, во „ЕУ Хаус“ во Струмица, каде што ќе бидат изложени дела на уште 16 уметници, меѓу кои и: Тони Попов, Милан Андов, Ване Костуранов, Дамјан Ѓуров, Никола Пијанманов, Љупка Галазка Василев, Марија Мицова Гацова, Славица Милева и др.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе