„Музиката и градот“ – концерт во Филхармонија

од admin_kult

Оркестарот на Филхармонијата вечер (18 март) во 19 часот ќе одржи концерт со наслов „Музиката и градот“ на кој праизведба ќе има електроакустичната симфониска поема „Скопје“ од македонската композиторка Ана Пандевска.

На програмата се и „Фантазија за обоа и оркестар на фолк тема“ од Васил Атанасов В’чев (кој ќе настапи и како солист на обоа), „Адаџето“ од Малер и „Роденденот на една инфантка“ од Шрекер. Диригент е Тимоти Редмонд од Велика Британија

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе