Меѓународна научна конференција „Македонска книжевна архива: од ракопис до дигитална култура“

од admin_kult

Меѓународната научна конференција „Македонска книжевна архива: од ракопис до дигитална култура“ денеска ќе биде отворена во Куршумли ан. Конференцијата се одржува по повод 40 години од основањето на Институтот за македонска литература при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и 100 години од раѓањето на Блаже Конески.

Во рамки на настанот предвидена е промоција на монографијата „The Ethical and Axiological Aspects in the Literature and the Culture of the 20th and 21st Centuries“. Промотор на делото е проф. д-р Ана Мартиноска.

Конференцијата ќе се одржува денеска и утре на отворен простор во Скопје и онлајн, согласно со состојбата со пандемијата Ковид-19.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе