„ Метафора на телесното “ изложба на скулптури на доц. д-р Слободан Милошески

од admin_kult

Во Културно-информативниот центар на Р.С.Македонија во Истанбул, утре (10.11.2020 година) во 14.00 часот ќе биде отворена изложбата на скулптури од галериски формат насловена „Метафора на телесното“, од авторот Слободан Милошески.

Скулпторските  дела претставени на оваа изложба концепциски се повеќе димензионално поврзани и претставуваат процес во тек, при што заеднички си потопомагаат во истрајноста на просторното коегзистирање.

Слободан Молошески има реализирано 22 самостојни изложби , а учествувал на повеќе од 70 групни изложби во земјава и странство и е добитник на повеќе награди и признанија.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе