Концерт „Омаж за Саша Николовски-Ѓумар“ во изведба на Оркестарот на Филхармонијата

од admin_kult

Оркестарот на Филхармонијата денеска во 20 часот ќе го изведе концертот „Омаж за Саша Николовски-Ѓумар“, посветен на големиот македонски диригент. Пред концертот, во фоајето на Филхармонијата ќе биде отворена и изложба на дела од Саша Николовски-Ѓумар, кој освен диригирањето, кое му беше професија, имаше пасија и кон сликањето и пишувањето.

На програмата на овој концерт се две дела од рускиот композитор Сергеј Рахманинов – Концерт за пијано и оркестар број 3 и „Симфониски танци“. Како солист на пијано ќе настапи македонскиот пијанист Дино Имери, а диригент е Вања Ѓумар Николовски.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе