Концерт за деца со оркестарот на Филхармонијата

од admin_kult

В сабота, во 12:00 часот, оркестарот на Филхармонијата ќе го одржи концертот за деца со наслов „А Zoo Called Earth“. Диригент е Ангел Спировски, а како солисти ќе настапат пијанистките Ивана и Ана Мазнејкови.

На програмата се „Карневал на животни“ од К. Сен-Санс и „А Zoo Called Earth“ од П. Шикл. Режисерка е Тамара Стојаноска, аниматор е Бобан Алексоски, а визуелизацијата и анимацијата се на Иван Коминовски.

Концертот се реализира во соработка со театарот „Златен Елец“ од Скопје.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе