Изложба „На чија страна си? За неврзаната деколонијална констелација“

од admin_kult

Во фоајето на Македонската опера и балет денеска ќе биде отворена изложбата „На чија страна си? За неврзаната деколонијална констелација“. Кураторки на изложбата се Бојана Пишкур и Ивана Васева. Изложбата ќе биде отворена до 16 декември.

Дизајнот на изложбата е на Ивана Васева и Филип Јовановски во соработка со Димитар Милев, Тамара Џерков и Сандра Николовска.

Изложбата „На чија страна си? За неврзаната деколонијална констелација“ планира да направи скок во времето. Таа го поврзува сегашното глобално геополитичко преструктурирање предизвикано од војната во Украина со наследството на Движењето на неврзаните во неговите основни принципи – антиколонијализмот и (транс)националната солидарност, и повикува одново на радикално преоткривање на светот и уметноста во него.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе