Златна лира 2020 г.: Концерт на дуетот на пијано Аврамовска–Мариновски

од admin_kult

Во Музејот на македонската борба утре, со почеток во 20 часот, концерт ќе одржи дуетот на пијано Јасна Аврамовска и Дарко Мариновски.

Концертот е посветен на 250-годишнината од раѓањето на композиторот Лудвиг ван Бетовен. Покрај дела од германскиот великан, на концертот ќе бидат изведени и композиции од А. Дворжак, Б. Сметана и Ж. Бизе.

Влезот за концертот е слободен.

 

Дванаесеттото издание на Фестивалот на музичките уметници „Златна лира 2020“ е во организација на СМУМ, а е поддржан од Министерството за култура.

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе