Започнува програмата на манифестацијата „Крива Паланка – град на културата“

од admin_kult

Општина Крива Паланка за првпат годинава ја организира манифестацијата „Сусурига 2024“, што ќе се одржи на 16 март (сабота) со почеток во 18:00 часот на Градскиот плоштад, со што и официјално започнува програмата на „Крива Паланка – град на културата 2024“.

Организаторот информира дека манифестацијата е посветена на празникот Прочка, а целта е заживување на згаснатата традицијата за маскирање и ритуално палење оган, познато како  „сусурига“, назив  што се среќава единствено во  Крива Паланка.

На 23 март (сабота) во 20:00 часот, пак, ќе се одржи концертот на популарната македонска музичка дива Каролина Гочева, со проектот „Македонско девојче“, и Никола Мицевски, кога и свечено ќе биде отворена манифестацијата „Крива Паланка – град на културата“.

На 24 март (недела) во 12:00 часот ќе се одржи традиционалната, уникатна манифестација што ја негува традицијата од овој крај – „Невестинско поклонение“.

„Како носител на оваа престижна титула, Крива Паланка ќе биде центар на културата во државата, што ќе ја стави на пиедестал нашата мала општина преку богатиот и разновиден репертоар настани за сите генерации и сите уметнички вкусови“, информираат од Општина Крива Паланка, од каде што додаваат дека во програмата на манифестацијата „Град на културата“ ќе бидат застепени над 50 настани од сите дејности.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе