Завршува интердисциплинарниот мултимедијален проект „Деструкција вода“

од admin_kult

Со видео и концертен перформанс, денеска во Струга завршува интердисциплинарниот мултимедијален проект „Деструкција вода“ на авторот Исмет Рамиќевиќ.

Во рамките на проектот ќе биде прикажана изложба на скулптури – музички инструменти во простор, а музичари ќе музицираат на скулптурите – музички инструменти застапени во повеќе светски култури и традиции.

Перформансот и изложбата ќе бидат претставени на платото пред Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ крај реката Црн Дрим.

Проектот е поддржан од Министерството за култура.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе