Денеска се одбележува Меѓународниот ден на биосферните резервати

од admin_kult

На 3 ноември се  одбележува Меѓународниот ден на биосферните резервати, кој за прв пат се прославува оваа година откако во 2021 година беше прогласен на 41. сесија на Генералната конференција на УНЕСКО.

Номинацијата на прекуграничниот биосферен резерват Охрид-Преспа беше одобрена од Меѓународниот координативен совет на УНЕСКО за програмата „Човек и биосфера“ на 26. состанок одржан во Јеншепинг, Шведска, во јуни 2014 година и со тоа се вклучи во Светската мрежа на биосферни резервати.

Порака од г-ѓа Одри Азуле, Генерален директор на УНЕСКО, по повод Меѓународниот ден на биосферните резервати, 3 ноември 2022 година

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе