Sot është Dita Ndërkombëtare e Rezervave të Biosferës

од admin_kult

Sot 3 Nëntori shënon Ditën Ndërkombëtare të Rezervave të Biosferës, e cila festohet për herë të parë këtë vit, pasi u shpall në vitin 2021 në sesionin e 41-të të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s.

Nominimi i Rezervës Ndërkufitare të Biosferës Ohër-Prespë u miratua nga Këshilli Koordinues Ndërkombëtar i UNESCO-s për programin “Njeriu dhe Biosfera” në takimin e 26-të të mbajtur në Jonkoping, Suedi, në qershor të vitit 2014 dhe kështu iu bashkua Rrjetit Botëror të Rezervave të Biosferës.

Mesazh nga znj. Audrey Azoulay, Drejtoreshë e Përgjithshme e UNESCO-s, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rezervave të Biosferës, 3 Nëntor 2022

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе