Даим Лучи – Илир Мета: Ги продлабочуваме односите меѓу Северна Македонија и Албанија

од admin_kult

Заменик-министерот за култура на Република Северна Македонија, Даим Лучи, вчера во Тирана оствари средба со претседателот на Република Албанија,  Илир Мета.

Актуелните проблеми и можностите за соработка со цел  унапредување и промоција на заедничките вредности меѓу двете земји беа главните теми на средбата меѓу  Лучи и Мета.

Соговорниците дадоа силна поддршка на сите процеси за просперитет, продуктивност и воопшто за сите процеси што се од општо  добро за двете земји.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе