Гостување на министерката Костадиновска-Стојчевска во емисијата „Студио 10“ на ТВ 24

од admin_kult

Изготвувањето  на Предлог-законот за употреба на македонскиот јазик кој е  во финална фаза, и кој има за цел подигање на јазичната култура, негување и заштита на македонскиот стандарден јазик и неговото кирилско писмо, почитување и унапредување на јазичниот стандард, како и афирмирање на  македонскиот јазик во странство преку обновување на старите и отворање нови лекторати, беше една од темите во гостувањето  на министерката за култура Бисера  Костадиновска-Стојчевска во „Студио 10 “ со Мишко Иванов на ТВ 24.

Интервјуто може да го погледнете на следниот ЛИНК

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе